Co je work-life balance a jak si ho udržet?

Zveřejněno 20. 6. 2022

Full-time práce, full-time volný čas a full-time spánek. Jak se z toho nezbláznit a všechno zvládnout (relativně) v klidu? Stihnout všechno, co stihnout chcete, a být při tom v pohodě – jde to vůbec? To je otázka, která se někdy prožene hlavou snad každému.

Myšlenka rovnováhy mezi osobním a pracovním životem je zavádějící. Vzbuzuje totiž dojem, že se jedná o dokonalé rozdělení v poměru 50 na 50. Realita je ale poněkud pohyblivější. Neexistuje nic jako dokonalá rovnováha, která by fungovala univerzálně pro všechny lidi nebo všechny životní situace. Co budete považovat za rovnováhu, se bude značně lišit, pokud jste na začátku své kariéry, a v případě, kdy vám táhne na čtyřicet a máte děti, se kterými chcete trávit tolik času, kolik je jen možné.

I když se zdá, že v současné době počítačů a nonstop připojení na internet je všechno snazší, technologie nám s work-life balance paradoxně vůbec nepomáhají. Práci totiž máte vlastně pořád u sebe. V počítači, na telefonu, v tabletu. Být offline je luxus, který se vám příliš často nepoštěstí.

Vy sami musíte rozhodnout, co pro vás rovnováha znamená. Nespoléhejte se na nikoho jiného – nikdo vám neřekne lépe, jak si čas rozložit, než vy sami. Pokud chcete vypnout počítač, jít domů v rozumnou hodinu a pak si užít ničím nerušený večer, je třeba začít čas v práci využívat smysluplně. To znamená, že musíte převzít kontrolu nad svým pracovním tempem a dobu v kanceláři využít ve svůj prospěch.