Zaměstnanci pracují v parku

Konsolidační balíček a jeho dopad na zaměstnanecké benefity

Českým zaměstnancům hrozí, že přijdou o zaměstnanecké benefity. Koho všeho se případná změna dotkne a byl by konsolidační balíček skutečným koncem zaměstnaneckých benefitů?

Zveřejněno 5. 6. 2023

Žhavým a velmi aktuálním politickým tématem je konsolidační balíček. Ve snaze ušetřit a ozdravit veřejné finance se vláda poohlíží po každé příležitosti, jak do rozpočtu přinést další prostředky. Debata se nevyhnula ani jednomu tématu, které je velmi spjaté s personalistikou, a to jsou zaměstnanecké benefity.

Kdo a proč využívá zaměstnanecké benefity

V současné době jsou zaměstnanecké benefity daňově zvýhodňovány, což motivuje zaměstnavatele k jejich nabízení a zaměstnanci benefity rádi a hojně využívají v mnoha směrech. Jedná se především o benefity z oblastí kultury, zdraví či sportu ale i spousty dalších. Díky benefitům mají zaměstnanci často násobně výhodnější podmínky než při standardním využití nabízených služeb. Jejich omezení by tak mohlo citelně zasáhnout nejeden rodinný rozpočet. Omezení zaměstnaneckých benefitů by se totiž podle některých průzkumů mohlo dotknout až tří čtvrtin zaměstnanců.

Zrušení zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů by navíc podle kritiků tohoto návrhu mohlo mít dopad také na růst mzdových nákladů. Zaměstnanci totiž budou chtít chybějící benefity logicky kompenzovat navýšením svojí mzdy. Tlak na růst mezd a jejich následné navýšení by pak mohlo být negativní důsledek na samotnou zaměstnanost a v konečném důsledku pak ohrozit hospodářský růst.

Jaká bude budoucnost bez benefitů

Projde-li nakonec návrh na zrušení zaměstnaneckých benefitů, bude zajímavé sledovat, jak si s tímto faktem jednotlivé společnosti poradí. Už dnes totiž personalistům slouží benefity jako jeden z nástrojů, jak do konkrétní firmy nalákat nové zaměstnance, či jak motivovat ty stávající, aby neodcházeli za lepším. Je tedy otázkou, jak by si s nastalou situací náboráři poradili, a jak by byli schopni reagovat s vymýšlením náhrad zrušených zaměstnaneckých benefitů. Přestože ve společnosti spíše převažuje názor, že zánik zaměstnaneckých benefitů by přinesl více negativ než pozitiv, může tento krok vést také k zamyšlení se nad stávajícím stavem. Výsledkem by totiž mohly být také benefity úplně nové, které na trhu práce doposud nejsou, a které vzniknou až jako reakce na schvalovaný konsolidační balíček.

Jak to celé dopadne, ukáže až čas. V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než si počkat, jak celá situace dopadne, s čím zákonodárci nakonec přijdou a podle toho se následně zařídit i v oblasti zaměstnaneckých benefitů.