Jsou zaměstnanecké benefity samozřejmostí?

Zveřejněno 20. 6. 2022

Zatímco ještě před deseti lety musel zaměstnancům stačit stálý měsíční plat a stravenky, v dnešní době se výčet zaměstnaneckých výhod výrazně rozrůstá. Na zaměstnanecké výhody a bonusy už se nepohlíží jako na něco navíc, ale zaměstnanci už je berou jako samozřejmost. Mnohdy si vybírají zaměstnání nejen podle kvalifikace a výše platu, ale i právě podle těchto bonusů.

Společnost tímto způsobem získá spokojenější pracovníky, kteří se podílejí na utváření firemní kultury, daleko lépe obstojí v konkurenčním boji o kvalitní zaměstnance a image firmy stoupá. Zaměstnanci jsou motivováni k lepším výkonům a nemají potřebu se poohlížet po jiné pracovní příležitosti. Mají oprávněně pocit, že se o ně firma stará, má zájem nejen o jejich pracovní výsledky, ale i o ně samotné.

Různé průzkumy ukázaly, že lidé nejvíce preferují ty benefity, které jim umožní skloubit pracovní a osobní život. Například průzkum pracovního portálu Jobs.cz odhalil, že lidé nejvíce touží po prodloužené dovolené (5 – 6 týdnů dovolené ročně). Portál Platy.cz zjistil, že pro zaměstnance je rovněž důležitá flexibilní pracovní doba a sickdays.

Mezi nejvíce využívané benefity se řadí: prodloužená dovolená, třináctý plat, služební vůz i k soukromému použití, příspěvek na vzdělávání a kariérní růst, dorovnání mzdy při pracovní neschopnosti, možnost částečné práce z domova tzv. home office, flexibilní pracovní doba, vánoční prémie a odměny, příspěvek na dovolenou, stravenky, příspěvky na životní pojištění a do penzijního spoření.