Přinesla vám nová práce to, co jste od ní očekávali?
Rychle se měnící ekonomika a nová odvětví obecně nutí k zamyšlení o změně zaměstnání mnohem více lidí ve středním věku než dříve. Dnes už neplatí to, co za předchozích generací, které strávily většinu života v jedné práci. Na trhu je mnohem více příležitostí. Člověk může sám na sobě vyčíst signály, kdy začít o změně přemýšlet. Dobré je to ve chvíli, kdy se cítí unavený, ztrácí chuť do práce i do života, nesoustředí se, přestává se radovat a v práci je neefektivní.
Změnit práci je velký krok. Šli jste do toho a vyšlo to? Gratulujeme. Někdy to ale dopadne trochu jinak. Je potřeba zachovat klid, trpělivost a udělat si jasno v tom, co není podle vašich představ. S většinou věcí se dá něco dělat.
1. Změňte, co vám nevyhovuje
Už jste ve firmě skoro dva měsíce, ale pořád máte pocit, že se ztrácíte? Absolvovali jste sice potřebná školení, ale ani tak se v procesech zcela nevyznáte? Nezoufejte. Je velká šance, že se to časem poddá. I když nejspíš ne samo. Je důležité hovořit konkrétně o tom, čemu nerozumíte.
Zajímavou změnu lze provést, aniž by člověk musel opouštět dosavadní působiště. Pokud se člověk rozhodne udělat změnu ve stávajícím zaměstnání, neměl by ale čekat, že se mu bude sám někdo „vnucovat“. Klíčovou radou v tomto případě je se sám zeptat. Dobré je také na úvod požádat o zpětnou vazbu na svou dosavadní činnost a konzultování kompetencí. Zaměstnavatelé to ocení. Ozvěte se rovněž, pokud něco není tak, jak jste se s nadřízeným při pracovním pohovoru dohodli.
2. Přizpůsobte se
Toto řešení připadá v úvahu zejména v případě, že důvody k nespokojenosti nejsou tak silné, a navíc je vyváží řada pozitiv. Třeba je na vině jeden konkrétní kolega, se kterým musíte na jednom z několika projektů spolupracovat, ale s nímž je z vašeho pohledu těžká dohoda. Nelze z něj dostat jednoznačnou odpověď, posílá věci se zpožděním a jinak, než jste si smluvili. V tom případě zkuste kolegovi nejprve vysvětlit, v čem vaše komunikace drhne a proč. Pokud to nepomůže, zapojte do vašich porad i šéfa, který by mohl přispět k porozumění s kolegou.
3. Odejděte
K tomuto řešení by měl člověk sáhnout až k jako poslednímu. Ale někdy není jiné východisko. Konec konců od toho zkušební doba je. Vyzkoušeli jste si to a zjistili, že negativa převažují nad pozitivy a náprava bude sotva možná, protože na vaše prosby a požadavky nebral nikdo zřetel. Pak není na co čekat.